Rosana de Montfort je rodačka z Ostravy, která tvoří od raného dětství pod vlivem mentorů, vzorů a učitelů jako jsou Karel Žaluda, Věra Špánová-Boudníková, Jiří Stejskal, David John Lloyd, Jaroslav Domiter a Ladislav Maria Wagner. Jejím pohonným motorem jsou podivná poselství, která do děl vkládá, jako slova do diáře. Svědectví, která zanechává v plátnech jsou založena na vlastním pohledu na svět skrze rotiklady. “Co je, neexistuje; co není, může být.” Rosana je kurátorkou, zakladatelkou výtvarné skupiny Magnus Gradus s Jaroslavem Jerrym Svobodou(Praha) a Radomírem Bártou(Brno) a majitelkou ArtGalerie Moritz.


Po privátní 12ti leté výuce v ateliéru akad.mal. Karla Žaludy a 6ti leté výuce na Základní Umělecké Škole Blahoslavova v Ostravě, studuje na Gymnáziu Ostrava-Hladnov, ze kterého přestoupuje na SUPŠ v Ostravě-Porubě. V druhém ročníku odchází do zahraničí pracovat, aby se vyhnula hladu a krizi v době rozvodu rodičů. Trvalý život za hranicemi od roku 1992 jí nabízí rozmanitý vývoj skrze interaktivitu s multikulturní společností, díky němuž mluví plynule mnoha řečmi. V Mnichově nejprve vede klub Matador v Kunstpark Ost, kde vytváří svou první galerii a později se stává spoluvlastníkem. V roce 2003 odchází po rozvodu do Londýna za pracovní nabídkou u nahrávací společnosti JPM Recordings, kde se věnuje produkci a propagaci hudebních programů a hudebníků. Právě ve Velké Británii dokázala oslovit nejširší publikum a zároveň rozvinout svůj styl o několik nových moderních technik a médií. Mimo klasickou malbu tvoří i plastiky, street art a velkoplošné murály. Následují výstavy a objednávky pro uměleckou ale také hudební produkci pro britské televizní kanály jako Channel U, BBC Channel 4 a Lion TV. Ve Velké Británii od roku 2009 úspěšně vede firmu na nová média a projektové řízeni DE MONTFORT Ltd. a v roce 2014 zakládá její dceřinou firmu DE MONTFORT ART Ltd. zaměřenou na výtvarnou činnost.


Pokud jde o styly, neomezuje se na trend nebo módní vlnu. Někdy zvolí realistickou malbu neskutečných věcí a naopak reálný svět tvoří rychlými dynamickými špachtlemi. Média, které používá pro své obrazy, jsou většinou plátno, akryl, olejové barvy, syntetika, písek a omítka, laky a tužky. V plastice a sochařství dává přednost materiálům jako je expansní pěna, akryl, sklo, cement, polyuretan, hliník a dřevo. Její tvorba si pro svůj fantaskní, lehce komiksový směr, získává oblibu u sběratelů současného umění nejen v Evropě,
ale i v zámoří. Nejnovějším dílem zvaným “Mírumilovná Alternativa” o velikosti 520 x 150cm potvrzuje svůj neodystopický post-humanistický směr. Hlavní myšlenkou její tvorby je zachovat svůj malý svět a upozornit na náš rapidní evoluční posun, kde se s příchodem technologie vytrácí organická forma života a nastupuje umělá inteligence v našich rozhodnutích.


Aktuálně vystavuje na českém území kolem 80ti maleb, pořádá výtvarné kurzy, příležitostně vyučuje na gymnáziu. Jako spolumajitelka firmy DE MONTFORT ART Ltd. spolupracuje s mezinárodními institucemi, galeriemi a sběrateli za účelem změnit život kolem k lepšímu. Díky účasti na neziskových projektech získala několik ocenění včetně uznání z Bílého Domu ve Washingtonu a ocenění městské rady San Francisca a rady města Bílovec. Za účast na mezinárodních výtvarných soutěžích byla odměněna několika cenami. Ve svém volném čase pomáhá ve vývoji kulturního programu města Bílovec vedením výtvarných projektů a výstav v Galerii MonAmi, ArtGalerii Mortiz a Zámku Bílovec.